...واینک آب دریای جنوب

همه کسانی که به جنوب سفرکرده اند حتما بطری های پر از آب آویزان بر سردرب اغلب منازل این دیار را دیده ودرجواب سوال دلیل این موضوع شنیده اند که آب دریاست وحسد دورکن. اما جوزافابارباریو جهانگرد ایتالیایی که درسالهای 1431الی1437میلادی پس از سفر به کشور تانا ازطریق تفلیس، تبریز، بوشهر،خارک به هرموز می آید(سفرنامه های ونیزیان در ایران ترجمه دکترمنوچهرامیری انتشارات خوارزمی1381صفحه95)دراین خصوص چنین مینویسد : ((هنگامی که من هنوز در ان کشور بودم مردی ارمنی آمد تا مقداری از آن آب فراهم کند و این مرد را پادشاه قبرس مدتی مدید پیش از آنکه من به ایران سفرکنم بدانجا فرستاده بودوزمانی که من هنوز درآنجا بودم آن مرد بامقداری آب که در قمقمه حلبی ریخته بود دوماه پس از ورود من به تبریزبه آن شهر بازگشت. دو روز نزد من ماند وسپس عازم قبرس شد. وقتی که مراجعت کردم همان قمقمه آب را دیدم از تیری آویخته واین تیر را خارج ازساختمانی که شبیه برج بود بر پا کرده بودند ومردم از برکت آن از آفت ملخ مصون مانده بودند. درآنجا نیز چند پرنده سیاه وسفید دیدم که مرغ محمد خوانده می شدند واین پرندگان دسته دسته مانند سار پرواز میکنند وهرچه ملخ ببینند نابود می گردانند. مردم آن کشور ادعا میکردند که هرگاه این پرندگان از آن آب دریایی در جایی سراغ کنند به سوی آن پرواز مینمایند.))

مینیاتور ورود مارکوپولو وهمراهان به هرموز پس از بازگشت از هندوستان(1921میلادی)

/ 17 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهاد

سید جان هو دیریا .کل شیشه مطلب جالبی بود.

چوک سورو

سلام با مطلب کوتاهی در باره خلیج همیشه فارس یا الوده ترین خلیج دنیا به روزم

محمود

سلام و درود....موضوع جالبی بود.بعضی موقع شاید عملی انجام بشه که هیچ گونه پشتئانه ای در اون وجود نداشته و بر حسب تصادف نتیجه مثبتی از عمل انجام شده بوجود بیاد واین عمل تکرار و تکرار بشه برای رسیدن به همون نتیجه مثبت و کم کم رواج پیدا کنه که ما به اون میگیم خرانه اما بر عکسش هم هست که اونم میتونه برحسب تصادف کاری صورت بگیره که کاملا علمی باشه و تجربه اون رو ثابت کرده که در این صورت باید این گونه موارد رو از خرافات کنار بزاریم.با هم ممنون از موضوع جالبتون.

بی بلم

سلام چه جالب نمی دونستم مطلب جالبی بود استفاده کردم

هلال طلایی

سلام و خسته نباشید. با تشکر از زحمات شما بخاطر اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار میدید. دوست داشتید به ما هم سری بزنید. موفق و پیروز باشید.

محمود

سلام و درود به اهالی جرون ما همچنان منتظر مطلب جدیدتون هستیم.پوسته ی جالبی برای وبلاگتون انتخاب کردین.

پیسک دل

ادرس جدید پیسک دل و با مطلب جدید به روزوم http://piskedel02.blogfa.com/

لاتیدان

درود

پروانه

سلام.مطالبتون باعث می شه ,گاها نگاهی به پشت سرمون هم بندازیم,واز گذشته فرار نکنیم.بسیار زیبا وجذاب بود.پایدار باشی پسر خاله عزیز.