مندیل

 

 

 آنانی که درگذرزمان تحولات انقلاب ایران راپشت سر گزارده اند بیاد میآورند که چگونه ارزشها ،مقبولیت ها و واژه ها در یک دگردیسی تاریخی به اجبار شکل ماهوی خود را عوض نمودند .مثلا درحالیکه درسالهای قبل از انقلاب آراستگی ظاهری نشانه شخصیت وجنتلمنی شهروندان بود به یکباره تحت تاثیر القائاتی ژولیدگی ارزش برتر گردید .نگارنده بیاد میآورد در مقایسه ای مضحک مزیت دم خر برکراوات در ترازویی ابلهانه اینگونه تداعی میشد که دم خر درنجات الاغی که به چاهی در افتاده است به کار می آید درحالیکه در موقعیتی مشابه کراوات موجب خفگی فرد به چاه افتاده میگردد................

هدف ازطرح این موضوع بررسی تبعات این انقلاب فرهنگی درگویش محاوره ای عامه بخصوص مردم هرمزگان میباشد بطور مثال:

کسانی که در سنین بعد از چهل خود بسرمیبرند شهادت میدهند که درشمال شرقی شهر بندر قدیم وترمینال کنونی کامیونداران پدیده ای جغرافیایی نادر و زیبا معروف به دودکش جن یا تخت دیو وجود داشت که به علت شکل خاص خود(مخروطی و قارچگونه)در فرهنگ رند و هوشمندانه هرمزگانی به مندیل آخوند معروف بود .این پدیده به عنوان یکی ازمعروفترین نوع خود در کتاب جغرافیای یکی از مقاطع تحصیلی همراه با عکس ثبت رسمی شده بود.اما پس از انقلاب بنا به ضرورت رعایت تقدس نام وبه بهانه احداث ترمینال کامیونداران به زور زنجیر و بولدزور موجبات امحاء این پدیده وفراموشی آن واژه فراهم آمد.معهذا ممکن است دوستانی عکسی از آن مندیل آخوند را که طرح مبتدیانه ان را مشاهده میکنید را در اختیار داشته باشد وظیفه دارند جهت معرفی وآشنایی بخشی از تاریخ اقلیم خود آنرا در اختیار دیگران قرار دهند.

 

   

 

 

/ 12 نظر / 67 بازدید
نمایش نظرات قبلی
وبگرد

وبلاگ های به روز هرمزگان را یک جا ببینید. تاگ هرمزگان کاپوچینو خلیل درخورد رضا برومند ... ... ... از لیست کامل وبلاگ های به روز هرمزگان دیدن فرمایید.

چوک سورو

هرچه دلشون خواست عوض کردند و ویران کردند منتیل اخوند یا عمامه اخوند هم قربانی همین بیخردان گردید با درود خدمت دوست گرامی جام جهانی فوتبال 2010 - جام مندلا و رویداهای هم زمان با ان به روزم پیروز باشید

هلال طلایی

با درود به شما. "" روشنگری کنیم "" را مطالعه کنید. موفق باشید.

اپی

دوست گرامی آدرس مندیل آخوند را اشتباه نوشته اید.محل احداث ترمینال کامیونداران به هیچ وجه مندیل آخوند نامیده نمی شد.بلکه اگر از سمت بندرعباس در نظر بگیریم قبل از چهچکور و سمت چپ ( سمت جاده برگشت به سوی بندرعباس)" یعنی قبل از رسیدن به ترمینال کامیونداران " مکانی بود که به علت شکل مدور آن مندیل آخوند نام گرفته بود.من داوطلب هستم که مکان نام برده شده را به شما و دیگران دوستان نشان دهم. جا دارد دغدغه شما که حفظ سنت های کهن است به شکل وفادارانه ای با تحقیقات بیشتری صورت گیرد.که در آینده از آن سوی بام نیفتیم.

سحر

جالب بود تا حالا نشنیده بودم . یادم باشه رفتم خونه از مامانم بپرسم موفق باشی و سلامت.

محمود

درود بر اهالی جرون..این جای تاسف که به خاطر خیالات و وهم اینطور طبیعت رو ازبین برد.آره چنین چیز بوده منم تا حدودی راجب اون شنیدم به اسم های مختلف مندیل إمندول إتخت دیو ‘ولی تا حالا خودم ندیدم خیلی دوست دارم اونجا رو ببینم.اگه آدرس دقیقش باشه خیلی خوبه.بازم ممنون از مطلب جالبتون که باعث یاداوری چنین موضوعاتی میشید.

منج نیوز

در نظر سنجی انتخاب بهترین نشریه محلی هرمزگان شرکت کنید http://www.monj.ir/index.php?option=com_poll&id=20:1389-03-01-08-34-15

دمدمی

آقا این کلمه مندیل از بچگی ما را به خنده می اندازدف خدا خیرتان بدهد!

Choooke_khajeta

Ba salam dostman api dagigan drost dar mord mandil akhond tozih dadand , mandil akhond kasi kharab nakard , balke bar asar zelzelh kharab shod va anham sost bodan an be elat moror zman bood hamin .

Choooke_khajeta

Ba salam dostman api dagigan drost dar mord mandil akhond tozih dadand , mandil akhond kasi kharab nakard , balke bar asar zelzelh kharab shod va anham sost bodan an be elat moror zman bood hamin .